• Biológia trošku inak

• Dňa 7.3.2023 nám hodinu biológie v 7. a 8. ročníku spestril absolvent Strednej odbornej školy lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku Richard. Po úvodnom privítaní položil žiakom  rôzne otázky, na ktoré odpovedali samostatne alebo za pomoci p. učiteľky. Prostredníctvom prezentácie a video ukážok z fotopascí nám priblížil tému Lesné živočíchy na Slovensku. Vypočuli sme si zvuky jeleňa a srnca počas ruje, dozvedeli sme sa prečo sú niektoré veveričky čierne a iné červené, ako loví orol skalný, niečo o kamzíkoch, zubroch a ďalšie zaujímavosti, ktoré by sme v učebnici nenašli. Žiaci si mohli porovnať parožie jeleňa a srnca, chytiť kly diviaka, pozrieť a prirovnať dlaň s odliatkom laby medvedice a mláďatka. Na záver sme sa dozvedeli o neznámom “zvieratku“, ktoré sa volá rosomák. Zaujímavé je tým, že dokáže zaútočiť i na väčšie zviera ako je ono samo, keď chce získať iným zvieraťom ulovenú korisť. Nebojí sa vlka ani medveďa a korisť zje celú, nech je akákoľvek veľká.

Richardovi ďakujeme za pútavú hodinu s prianím, že by sme si podobnú hodinu ešte niekedy radi zopakovali.

• Jarné upratovanie

• Oddýchnutí po jarných prázdninách sa žiaci VII. triedy hneď na pracovnom vyučovaní pustili zvesela do jarného upratovania.

• Beseda o Albánsku

• Na misiách v Albánsku prežila päť rokov rehoľná sestra Antónia z Vrícka, ktorá v našej škole absolvuje odbornú prax.  O živote v mestách, na pobreží, ale najmä na vidieku, kde pôsobila,  porozprávala našim žiakom a svoje zážitky dokumentovala prezentáciou fotografií. Priblížila nám pohostinnosť Albáncov a s pomocou starších žiačok prestrela stôl s ponukou ochutnávky typických  plodín, ktoré si tam ľudia dopestujú.

• Veselé maľovanie v I. a II. triede

• Dnešné maľovanie žiakov I. a II. triedy sa nám vydarilo.

Fantázii sa medze nekladú a tak aj výtvarné diela  boli plné farieb a nápadov.

Naše chodby budú opäť žiariť nádhernými farbami.

Spoločné maľovanie sa všetkým veľmi páčilo a niekomu aj veľmi chutilo.

Odmenou za skvelú prácu jééééééé?  Obľúbená rozprávka.

• Zábava na výtvarnej výchove

• Modelovať zvieratko sa dá aj zo snehu ....a bolo to veľmi zábavné. Naša radosť zo snehu je nekonečná ako husenica, ktorú sme spoločne vytvorili.

• Ocenenia z Medzinárodnej výtvarnej súťaže - Vianočná pohľadnica

• Vyhodnotenie 19.ročníka Medzinárodnej výtvarnej súťaže detí Vianočná pohľadnica spojené s odovzdaním cien sa konalo dňa 2.2. v Oravskom kultúrnom stredisku.Ocenení boli žiaci Marko Dávid a Tobias Ševčovic (cena poroty) a v  ŠMŠ získala  ocenenie v bronzovom pásme Laura Dubovcová.

• Návšteva Oravskej galérie

• V Oravskej galérii sa prezentoval svojimi dielami maliar, grafik a ilustrátor Jozef  Vydrnák. Prostredníctvom výstavy pod názvom „V tichu“ sme sa 31. januára  vrátili v čase – k Vianociam. V edukačnom kabinete sme obdivovali  diela s biblickou tematikou i diela námetovo viazané k bežnému životu podčiarknuté zimnou atmosférou. Symbolické motívy vo forme znakov vložil autor aj do drevených trojrozmerných skulptúr. Očarených hravosťou a jemnou farebnosťou výtvarných diel nás galerijná pedagogička Žofia Mäsiarová zaviedla do učebne, kde sme svoje zážitky z výstavy prezentovali formou kresieb a vyfarbovaním pripravených obrázkov.

• Interaktívna výstava „Tiché putovanie“

• S deťmi I. oddelenia ŠKD sme sa boli pozrieť v Oravskej knižnice Antona
            Habovštiaka v Dolnom Kubíne na Interaktívnu výstavu "Tiché putovanie", ktorá približuje svet
            „tichých“ kníh z rôznych krajín sveta. Tiché knihy sú tvorené len z obrázkov a bez textu.
            Výstava sa nám páčila, okrem prezerania kníh sme sa zabavili pri spoločných hrách:
            príbehové kocky, tichá pošta, dotyková hra, puzzle a skladačky.

• Deti z ŠKD v knižnici

• 27.1.2023 mala slovenská poetka, prozaička, novinárka a dramatička Krista Bendová 100.
            výročie jej narodenia. Pri tejto príležitosti sme s deťmi I. oddelenia ŠKD navštívili Oravskú
            knižnicu Antona Habovštiaka. Teta Alenka si pre nás pripravila niekoľko aktivít. V texte od
            Ľubice Kepštovej sme hľadali názvy jej kníh. Potom nám teta Alenka čítala príbehy z knihy:
            Opice z našej police a my sme zatiaľ vyrábali tieto opičky.

• Zážitkové učenie v ŠMŠ

• Dňa 12.01.2023 prišla k nám návšteva z lesa. Zažitkovým učením nás majstri sokoliari previedli lesom. Nechýbalo drevo, parohy, kožuchy zvierat ani živé zvieratká.

• Canisterapia

• Ďakujeme pani Mlynárikovej, že pre nás zabezpečila úžasné dopoludnie s canisterapeutkou Veronikou Kubáňovou a jej psíkmi Happy, Eliškou a Mini.

• Kapustnica pre absolventov

• Po dlhom čase opäť spolu. Príjemne sme si posedeli, zaspomínali, zaspievali, zatancovali....priateľstvá zo školských lavíc zostávajú navždy.

• Pečenie oblátok v škole

• Vďaka Martinovi Kaučiarikovi dnes v našej škole zavoňali vianoce. Nechal nás nahliadnuť do výroby vianočných oblátok a  nielen to ..... spoločne sme ich aj ochutnali - čo sme si napiekli, to sme si aj zjedli.

• Spoločne sme tvorili so študentami SOŠ obchodu a služieb v Dolnom Kubíne

• Ďakujem učiteľom a študentom Strednej odbornej školy služieb a obchodu za tvorivé dopoludnie, ktoré pre nás pripravili. Mali sme príležitosť vyskúšať si pečenie a zdobenie medovníčkov, zdobenie koláčikov, výrobu ozdôb na vianočný stromček a skladanie servítkov.

• Vianoce sa blížia

• Vianoce sa blížia...sviatočnú atmosféru je cítiť aj v škole...či už pri sviatočne prestretom stole pri kapustnici alebo počas vianočného programu pre rodičov a hostí.