Kvapká kvapka len sa leje.
kvapôčka sa na nás smeje.
Pošteklí nás na líčka,
naša vzácna vodička.
Aj keď padá z neba,
chrániť nám ju treba.
Kvapká kvapka len sa leje.
kvapôčka sa na nás smeje.
Pošteklí nás na líčka,
naša vzácna vodička.
Aj keď padá z neba,
chrániť nám ju treba.
10.3.2022 sme sa v škôlke rozlúčili s naším kamarátom Theom. Theo pri nás strávil dva roky a nadišiel čas odísť do inej škôlky. Theovi prajeme v novej školke všetko dobré, hlavne plnú kapsu úsmevných dní.
Aj my malí školkari sme sa vybrali na návštevu do knižnice. V knižnici nás privítala milá pani knihovníčka a ukázala nám veľa pekných kníh. Hoci ešte nevieme čítať, v knižnici sa nám páčilo a radi ju navštívime znova.
Kde sa môže stretnúť indián s kostrou? Kde si spolu zatancuje myška s netopierom? Kde sa koná stretnutie šašov a princezien? No predsa u nás v škole na karnevale!
Dňa 15.02.2022 v materskej škole boli masky, veľký bál, mali sme super karneval. Deti sa predviedli v krásných maskách, tancovali a pochutnali si na sladkých šiškách, ktoré nám pripravili milé pani kuchárky.
16.2. k nám zavítala pani Alenka Javorková z knižnice Antona Habovštiaka a priniesla nám veľa krásnych knižiek.Prečítala nám rozprávku Dlhý nos a zadala nám úlohu.Máme nakresliť nevyfarbený obrázok k prečítanému príbehu. Naše ,, omaľovanky" si vymaľujú deti z materských škôl v Dolnom Kubíne.
Od 21. januára 2022 sa po dohode s pani Alenkou Javorkovou, pracovníčkou oddelenia detskej literatúry Oravskej knižnice stretávame každý štvrtok s našimi deťmi z ŠKD v knižnici A. Habovštiaka na tvorivých dielňach. Okrem tvorenia sa vždy zahráme s novými hrami alebo si prezrieme detské knihy. 4.2.2022 nás v knižnici čakala teta Alenka s dobrou správou. Podarilo sa jej prihlásiť nás do súťaže „Osmijankova literárna záhrada“. Tešíme sa, že budeme chodiť do knižnice častejšie a splníme všetky Osmijankove úlohy.
Dňa 3. februára 2022 k nám zavítali na besedu pani učiteľka a pani majsterka z odborného učilišťa a praktickej školy z Liptovského Mikuláša. Sme radi, že na túto besedu prijali pozvanie aj rodičia našich žiakov. V príjemnej atmosfére sme sa formou prezentácie dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o odboroch, ktoré každoročne otvárajú v OU v Liptovskom Mikuláši. Pani učiteľka a pani majsterka nám ku každému odboru niečo porozprávali a ochotne odpovedali na všetky naše otázky. Dozvedeli sme sa, aké sú kritéria prijatia na štúdium na OU. Zaujímavé rozprávanie doplnili krátkymi ukážkami výrobkov, ktoré na praxi žiaci vyrobili a na záver sme ochutnali koláčiky, ktoré upiekli žiaci OU na praxi.
„Čože sa to v snehu borí? Čože sú to, aké stvory? Azda chlapci?“
Veru tak, chlapci z V. triedy sa zimy a snehu neboja. Užívajú si ich plnými dúškami.
K predvianočnej atmosfére patrí aj zdobenie medovníčkov. Rôzne medovníkové tvary darovala našim žiakom pani Janka Juhásová, k tomu pridala trubičky s farebnou polevou a drobné ozdoby. Ďakujeme za sladké a voňavé maľovanie. "Chutilo" nám.
Zapojili sme sa do projektu Ekovianoce - výstava vianočných stromčekov v Parku M. Kukučína, ktorú organizuje Základná škola s materskou školou, Komenského 279/32. Každá škola z mesta Dolný Kubín si vyzdobila stromček ozdobami, ktoré vyrobili žiaci z odpadového alebo prírodného materiálu. Tento rok má výstava podtitul Z rozprávky do rozprávky, teda stromčeky budú zdobené v duchu rozprávok. Navštívte park M. Kukučína a uhádnite aká rozprávka sa stala inšpiráciou pre výzdobu našeho stromčeka.
Tento rok sa opäť naša škola zapojila do celoslovenského podujatia „Bubnovačka - Aby deti bolo lepšie počuť!“ Počas celého týždňa sa realizovali v triedach rôzne aktivity. Naši najmladší žiaci si s pomocou pani učiteliek vyrábali jednoduché hudobné nástroje. Žiaci 5.-9. ročníka si vypočuli podcast na tému „Deti zažívajúce domáce násilie“, kde sa dozvedeli, aké formy násilia na deťoch existujú. Spoločne si vymodelovali rodinu, kde je dieťa milované, chcené a rodinu, kde je dieťa týrané. Nakoniec pomocou edukatívnej hry „Emócie a pocity“ priraďovali tváričky so svojimi emóciami.
V piatok sa rozbubnovala celá škola. Pán učiteľ Viliam Janík napísal a zhudobnil pre nás pesničku, na ktorú všetci žiaci a učitelia dupali, tlieskali, hrkali a bubnovali za všetky deti, aby nikdy nezažívali domáce násilie. Veríme, že nás bolo počuť na celom Slovensku.
Naša škola sa zapojila do IX. ročníka týždňa „HOVORME O JEDLE“.
V rámci tohto týždňa sa žiaci oboznámili so všeobecnými informáciami o kravičkách, prvovýrobe mlieka a o jeho spracovaní. Z prezentácie, ktorú si pripravila pre žiakov pani učiteľka Julka Krížová sa dozvedeli o dôležitosti mlieka mliečnych výrobkov v našom jedálničku. Ďalšou aktivitou bola ochutnávka pokrmov z mlieka, ktoré si žiaci pripravili so svojimi pani učiteľkami - to bol najlepší dôkaz toho, že mlieko a mliečne výrobky budú mať svoje miesto v ich jedálničku. Samozrejme nechýbala ani športová aktivita v školskom klube detí. Cieľom hry bolo bezpečne doviezť mliečko do mliekarne a vyhnúť sa prekážkam na ceste, čo sa našim žiakom úspešne podarilo. Nezabudli sme ani na výtvarné aktivity. No posúďte sami...nie sú ich výtvory krásne a plné fantázie? Žiaci 6. triedy s pani učiteľkou Majkou Mikulášovou postavili vlastnú stavbu – domček pre kravičky. No a na záver sme si zaspievali veselú pesničku o kravičke „Na lúke sa pásla“, ktorú zložil pre našich žiakov pán učiteľ Vilko Janík.
Ak sa k vám nedostal náš školský časopis Sused, môžete si ho prečítať tu.
Do priateľského projektu Záložka do knihy spája školy sa zapájame dlhé roky. Organizátor nám vybral partnerskú školu z mestečka Boskovice. Témou tohto ročníka bol ,,Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní.“ V rámci projektu sme zrealizovali dve aktivity - Čitateľské kreslo a Výrobu záložiek. Vyrobené záložky sme spolu s listami a kresbami odoslali priateľom z partnerskej školy do Boskovíc.
26.10.2021 sme sa v Oravskej knižnici A. Habovštiaka s akademickým maliarom Stanom Lajdom na chvíľu stali maliarmi, ilustrátormi kníh pre deti. Podujatie bolo realizované v spolupráci s Oravskou knižnicou Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne v rámci projektu Radosť a poznanie bez hraníc, podporeného Ministerstvom kultúry SR z Programu 2. Kultúra znevýhodnených skupín.
Symboliky jesene sa nám v podvedomí ľudí spájajú aj s jeseňou života, preto každoročne v októbri prejavujeme častejšie a zreteľnejšie úctu našim starým rodičom. Naši malí škôlkari ani tento rok nezabudli na svojich starých rodičov a s pomocou pani učiteliek im pripravili malé zdravé prekvapenie. Veľa zdravia naší milí starí rodičia!
Powered by aSc EduPage